Sort by

Andy has logged 47 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Music Box

The Music Box

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Whose Vote Counts, Explained

Whose Vote Counts, Explained

2020
×
Edit this entry  
29
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Man of the Year

Man of the Year

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
Edit this entry  
28
1776

1776

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
City Slickers

City Slickers

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Comey Rule

The Comey Rule

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Running with Beto

Running with Beto

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Future

The Future

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Monster House

Monster House

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
RBG

RBG

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
All In: The Fight for Democracy

All In: The Fight for Democracy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jimmy Carter: Man from Plains

Jimmy Carter: Man from Plains

2007
×
Read the review Edit this entry  
17
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Random Acts of Violence

Random Acts of Violence

2019
×
Edit this entry  
12
Sons of the Desert

Sons of the Desert

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
Read the review Edit this entry  
09
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In Search of the Titanic

In Search of the Titanic

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry