Sort by

Andy has logged 397 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Casa De Mi Padre

Casa De Mi Padre

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beanie Mania

Beanie Mania

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dave Chappelle's Block Party

Dave Chappelle's Block Party

2005
×
Edit this entry  
26
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Joe Pera Talks You to Sleep

Joe Pera Talks You to Sleep

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Sun Valley Serenade

Sun Valley Serenade

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
For Madmen Only: The Stories of Del Close

For Madmen Only: The Stories of Del Close

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Read the review Edit this entry  
21
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thumbsucker

Thumbsucker

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Street Gang: How We Got to Sesame Street

Street Gang: How We Got to Sesame Street

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
Edit this entry  
14
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Facing Nolan

Facing Nolan

2022
×
Read prior review Edit this entry  
07
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cub

The Cub

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Generation Columbine

Generation Columbine

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★½
Read the review Edit this entry