Sort by

Andy has logged 317 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Adam

Black Adam

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ice Age: A Mammoth Christmas

Ice Age: A Mammoth Christmas

2011
×
Edit this entry  
25
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Firm

The Firm

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
My Year of Dicks

My Year of Dicks

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Jeff Ross Roasts Criminals: Live at Brazos County Jail

Jeff Ross Roasts Criminals: Live at Brazos County Jail

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paul F. Tompkins: Laboring Under Delusions

Paul F. Tompkins: Laboring Under Delusions

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncle Kent 2

Uncle Kent 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
Read the review Edit this entry  
10
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eureka!

Eureka!

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man

Spider-Man

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hold Me While I'm Naked

Hold Me While I'm Naked

1966
×
★★★
Edit this entry  
04
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Report

Report

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Multi-Facial

Multi-Facial

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Inception

Inception

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry