RSS feed for Cathode Ray

Cathode Ray has logged 358 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rings

Rings

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Resurrected

The Resurrected

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Saturn 3

Saturn 3

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghostkeeper

Ghostkeeper

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Gleaming the Cube

Gleaming the Cube

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kill and Kill Again

Kill and Kill Again

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hollywood Vice Squad

Hollywood Vice Squad

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Dudes

Dudes

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frightmare

Frightmare

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
S.F.W.

S.F.W.

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tucker and Dale vs Evil

Tucker and Dale vs Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Warriors of the Year 2072

Warriors of the Year 2072

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night Trap

Night Trap

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Arena

Arena

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Iced

Iced

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Julie Darling

Julie Darling

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lift

The Lift

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Prayer of the Rollerboys

Prayer of the Rollerboys

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Dangerous Place

A Dangerous Place

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
F/X

F/X

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stranger in Our House

Stranger in Our House

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beyond the 7th Door

Beyond the 7th Door

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rolling Vengeance

Rolling Vengeance

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Ambulance

The Ambulance

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Where the Day Takes You

Where the Day Takes You

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Hands of Steel

Hands of Steel

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Remote Control

Remote Control

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry