Angarag has logged 106 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★
Edit this entry  
11
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
02
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Party

The Party

1980
×
★★
Edit this entry  
16
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brothers

Brothers

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Stay

Stay

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Love Me If You Dare

Love Me If You Dare

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Of Freaks and Men

Of Freaks and Men

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
Cargo 200

Cargo 200

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Constantine

Constantine

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★
Edit this entry  
16
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry