2020

Angel_Eyes Angel_Eyes’s year to date

Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Heat

    ★★★★½

  • Minority Report

    ★★★★½

  • The Sting

    ★★★★½

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★★½

  • Flash Gordon

    ★★★★½

  • Vampire's Kiss

    ★★★★½

  • Heaven's Gate

    ★★★★½

  • Hot Shots!

    ★★★★½

  • Dragons Forever

    ★★★★½

  • Man on the Roof

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 110 Films watched
  • 15.7 Average per month
  • 4.1 Average per week

Milestones

First Film

Crawl

Jan 4

Last Film

City Heat

Jul 2

Genres, Countries & Languages

Thriller
47 films
Drama
44 films
Horror
39 films
Action
35 films
Crime
22 films
Sci Fi
18 films
Adventure
15 films
Comedy
14 films
TV Movie
10 films
History
9 films
USA
93 films
UK
21 films
Canada
19 films
Germany
6 films
Japan
4 films
Sweden
3 films
Australia
2 films
China
2 films
France
2 films
Italy
2 films
English
106 films
Spanish
11 films
French
8 films
Italian
7 films
German
7 films
Russian
5 films
Japanese
4 films
Swedish
3 films
Vietnamese
2 films
Chinese
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Angel_Eyes’s most liked review

Blade Runner

★★★★★

Blade Runner is a work of art that I will never get tired of. The music and atmosphere are among the best I have ever experienced on film.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

FearDotCom
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Sword of the Valiant: The Legend of Sir Gawain and the Green Knight
Average weighted rating:

2.4

Films Angel_Eyes watched in 2020

  • City Heat
  • Hot Shots! Part Deux
  • Hot Shots!
  • The Rookie
  • Firefox
  • White Hunter, Black Heart
  • Imperium
  • Gladiator
  • Vampire Hunter D: Bloodlust
  • Bad Lieutenant
  • The Cincinnati Kid
  • He Who Gets Slapped
  • Witchfinder General
  • Ready or Not
  • The Captive
  • Man on the Roof
  • Adalen 31
  • The Ghost and the Darkness
  • Evil Dead
  • The Evil Dead
  • Tomb Raider
  • Heat
  • Escape from New York
  • The Bucket List
  • Street Fighter
  • The Long Good Friday
  • I.D.
  • Godzilla: King of the Monsters
  • The Sting
  • Dragged Across Concrete
  • Hamlet
  • Annabelle: Creation
  • The Bourne Legacy
  • Black Water
  • The Million Dollar Hotel
  • Day of the Dead
  • Dawn of the Dead
  • We Were Soldiers
  • Survivor
  • Jason Bourne
  • Footloose
  • Chopping Mall
  • Jaws 2
  • Doctor Sleep
  • V/H/S/2
  • The Shining
  • The Wages of Fear
  • The Driver
  • Vampire's Kiss
  • Mr. Majestyk
  • Dragons Forever
  • Child's Play
  • Troy
  • FearDotCom
  • Werewolf: The Beast Among Us
  • The Last Temptation of Christ
  • Imprint
  • Haeckel's Tale
  • Pick Me Up
  • Sick Girl
  • The Fair Haired Child
  • Cigarette Burns
  • Deer Woman
  • Heaven's Gate
  • Homecoming
  • Chocolate
  • Jenifer
  • Dance of the Dead
  • Dreams in the Witch House
  • Incident On and Off a Mountain Road
  • Mad Max: Fury Road
  • Mad Max 2
  • Mean Streets
  • Flash Gordon
  • Minority Report
  • Aftermath
  • Killing Gunther
  • The Guardian
  • Springsteen & I
  • Runaway Train
  • Extreme Prejudice
  • Savage Streets
  • Coffy
  • Area 51
  • Parasite
  • The Lords of Salem
  • Daredevil
  • 1917
  • Das Boot
  • The Two Popes
  • Spotlight
  • The Grand Budapest Hotel
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Color Out of Space
  • Inside Out
  • The Dogs of War
  • Deliverance
  • Nightcrawler
  • The Shawshank Redemption
  • Boss Nigger
  • Sword of the Valiant: The Legend of Sir Gawain and the Green Knight
  • Staying Alive
  • Creature from the Black Lagoon
  • Murphy's Law
  • 3 from Hell
  • Firestarter
  • Black Mass
  • Lords of Chaos
  • Crawl

World Map

Highly rated films Angel_Eyes is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Hamilton
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • Disclosure
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more