RSS feed for angela

angela has logged 105 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Network

Network

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Filmworker

Filmworker

2017
×
Edit this entry  
15
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★
Edit this entry  
31
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
House

House

1977
×
Edit this entry  
07
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
07
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Edit this entry  
06
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Edit this entry  
05
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
28
After the Fox

After the Fox

1966
×
★★½
Edit this entry  
27
Coffy

Coffy

1973
×
★★★½
Edit this entry  
26
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
Edit this entry  
25
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mid90s

Mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Edit this entry  
09
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry