angela has logged 59 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Conversations with Other Women

Conversations with Other Women

2005
×
★★
Edit this entry  
15
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★
Edit this entry  
04
The Wings of the Dove

The Wings of the Dove

1997
×
★★★½
Edit this entry  
03
Howards End

Howards End

1992
×
★★★
Edit this entry  
01
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★
Edit this entry  
30
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★½
Edit this entry  
28
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
Edit this entry  
05
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Ones Below

The Ones Below

2015
×
½
Edit this entry  
09
The Perfection

The Perfection

2018
×
Edit this entry  
08
Emelie

Emelie

2015
×
Edit this entry  
05
Someone Great

Someone Great

2019
×
Edit this entry  
01
Another Cinderella Story

Another Cinderella Story

2008
×
Edit this entry  
01
Only Mine

Only Mine

2019
×
½
Edit this entry  
30
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Fear

Fear

1996
×
★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vanity Fair

Vanity Fair

2004
×
★½
Edit this entry  
18
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
★½
Edit this entry  
17
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
Edit this entry  
16
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Man in the Moon

The Man in the Moon

1991
×
Read the review Edit this entry  
10
Overnight Delivery

Overnight Delivery

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wild

Wild

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
This Means War

This Means War

2012
×
★½
Edit this entry  
01
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★½
Edit this entry  
25
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Aladdin

Aladdin

2019
×
Edit this entry  
13
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
Edit this entry  
13
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Edit this entry  
01
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry