Sort by

ankle-beez has logged 65 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Snoopy Presents: For Auld Lang Syne

Snoopy Presents: For Auld Lang Syne

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hilda and the Mountain King

Hilda and the Mountain King

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Hero Academia: World Heroes' Mission

My Hero Academia: World Heroes' Mission

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pokémon the Movie: Secrets of the Jungle

Pokémon the Movie: Secrets of the Jungle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
My Little Pony: A New Generation

My Little Pony: A New Generation

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
Read the review Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Vivo

Vivo

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Minions

Minions

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Wish Dragon

Wish Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry