AngelsArcanum has logged 154 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
Edit this entry  
24
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
After Earth

After Earth

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
29
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Edit this entry  
16
One Piece Film: Z

One Piece Film: Z

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★½
Edit this entry  
15
Dangerous Game

Dangerous Game

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
King of New York

King of New York

1990
×
Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Funeral

The Funeral

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★
Edit this entry  
31
Escaflowne: The Movie

Escaflowne: The Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read prior review Edit this entry  
24
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Edit this entry  
16
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
One Piece Film: Strong World

One Piece Film: Strong World

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
The Ideon: Be Invoked

The Ideon: Be Invoked

1982
×
★★★½
Edit this entry  
06
Himizu

Himizu

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Magician

The Magician

1958
×
★★★½
Edit this entry  
25
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★★
Edit this entry  
20
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
Edit this entry  
20
Memories of Matsuko

Memories of Matsuko

2006
×
Edit this entry