Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Source Code

Source Code

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Open House

The Open House

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ma

Ma

2019
×
★½
Edit this entry  
08
The Hitcher

The Hitcher

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Turistas

Turistas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Office Uprising

Office Uprising

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Edit this entry  
21
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Triangle

Triangle

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tag

Tag

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Vigil

The Vigil

2019
×
★½
Edit this entry  
09
Spree

Spree

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry