louisa has logged 72 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
21
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Disappearance at Clifton Hill

Disappearance at Clifton Hill

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Out of Thin Air

Out of Thin Air

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★½
Edit this entry  
17
Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Standing Up, Falling Down

Standing Up, Falling Down

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry