Sort by

Angus has logged 164 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
Annabelle Serpentine Dance

Annabelle Serpentine Dance

1895
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
01
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cleopatra

Cleopatra

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★½
Edit this entry  
27
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Something's Got to Give

Something's Got to Give

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry