Sort by

J. J. has logged 461 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Impostors

The Impostors

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Smoke

Smoke

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Naked Childhood

Naked Childhood

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ref

The Ref

1994
×
★★★
Edit this entry  
25
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read prior review Edit this entry  
24
The Christmas Toy

The Christmas Toy

1986
×
Read prior review Edit this entry  
22
We're Not Dressing

We're Not Dressing

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Man of the World

Man of the World

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Take Care

Take Care

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
Read the review Edit this entry  
18
Approaching the Elephant

Approaching the Elephant

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★
Edit this entry  
15
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Red Hook Summer

Red Hook Summer

2012
×
★★½
Edit this entry  
13
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
8 ½ Women

8 ½ Women

1999
×
★★½
Edit this entry  
12
Touchy Feely

Touchy Feely

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
What We Did on Our Holiday

What We Did on Our Holiday

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Pina

Pina

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
Baby Doll

Baby Doll

1956
×
★★★
Edit this entry  
05
Stuart Saves His Family

Stuart Saves His Family

1995
×
★★★
Edit this entry  
03
Santa and the Ice Cream Bunny

Santa and the Ice Cream Bunny

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lava

Lava

2014
×
★★
Edit this entry  
01
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Edit this entry  
26
Outlaw of Gor

Outlaw of Gor

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Aparajito

Aparajito

1956
×
Edit this entry  
23
Wild Bill

Wild Bill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Von Ryan's Express

Von Ryan's Express

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Central Station

Central Station

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★
Read the review Edit this entry