Sort by

J. J. has logged 57 entries for films during August 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sam Peckinpah's West: Legacy of a Hollywood Renegade

Sam Peckinpah's West: Legacy of a Hollywood Renegade

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brigitte and Brigitte

Brigitte and Brigitte

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
Archangel

Archangel

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Twilight of the Ice Nymphs

Twilight of the Ice Nymphs

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Crazy

Love Crazy

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Witness

Witness

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rabbit-Proof Fence

Rabbit-Proof Fence

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Cheap Detective

The Cheap Detective

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Young One

The Young One

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Metro Manila

Metro Manila

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Is the Man Who Is Tall Happy?

Is the Man Who Is Tall Happy?

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The League of Gentlemen

The League of Gentlemen

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Faults

Faults

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Land Ho!

Land Ho!

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
White Material

White Material

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The House on Telegraph Hill

The House on Telegraph Hill

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hurricane of Fun: The Making of Wet Hot

Hurricane of Fun: The Making of Wet Hot

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Killer

The Killer

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mission

The Mission

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
True Confession

True Confession

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
People Will Talk

People Will Talk

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sanshiro Sugata Part Two

Sanshiro Sugata Part Two

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Those Magnificent Men in Their Flying Machines or How I Flew from London to Paris in 25 hours 11 minutes

Those Magnificent Men in Their Flying Machines or How I Flew from London to Paris in 25 hours 11 minutes

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Quiet American

The Quiet American

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wild Canaries

Wild Canaries

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
05
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beyond a Reasonable Doubt

Beyond a Reasonable Doubt

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry