Sort by

Rembrandt Q has logged 53 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Eighties

The Eighties

1983
×
Read the review Edit this entry  
29
A Summer at Grandpa's

A Summer at Grandpa's

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Green, Green Grass of Home

The Green, Green Grass of Home

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Quartier Mozart

Quartier Mozart

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bus 174

Bus 174

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Kippur

Kippur

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moolaadé

Moolaadé

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
The Holy Girl

The Holy Girl

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Sambizanga

Sambizanga

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Apple

The Apple

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beautiful Boxer

Beautiful Boxer

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
The Boys from Fengkuei

The Boys from Fengkuei

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Broken Sky

Broken Sky

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Book

Black Book

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
A Screaming Man

A Screaming Man

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Iria: Zeiram the Animation

Iria: Zeiram the Animation

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Edge of Heaven

The Edge of Heaven

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Raid

The Raid

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
Autumn Ball

Autumn Ball

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Night Games

Night Games

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
Read the review Edit this entry  
04
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pakeezah

Pakeezah

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Swept Away

Swept Away

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Read the review Edit this entry  
01
3 Days to Kill

3 Days to Kill

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry