Sort by

Rembrandt Q has logged 37 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★½
Edit this entry  
31
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
India Song

India Song

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
Good Morning

Good Morning

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Nathalie Granger

Nathalie Granger

1972
×
★★½
Edit this entry  
27
Destroy, She Said

Destroy, She Said

1969
×
★½
Edit this entry  
25
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Million Dollar Arm

Million Dollar Arm

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla

Godzilla

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Blended

Blended

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night Train to Lisbon

Night Train to Lisbon

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Veronica Mars

Veronica Mars

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★
Edit this entry  
09
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Separation

A Separation

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★½
Edit this entry  
08
Don't Worry, I'm Fine

Don't Worry, I'm Fine

2006
×
Read the review Edit this entry  
07
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Get Over It

Get Over It

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Were the World Mine

Were the World Mine

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry