RSS feed for Rembrandt Q

Rembrandt Q has logged 34 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Left His Will on Film

The Man Who Left His Will on Film

1970
×
★★★★
Edit this entry  
23
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brewster's Millions

Brewster's Millions

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Johnny Handsome

Johnny Handsome

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Populaire

Populaire

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bombay Velvet

Bombay Velvet

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Roar

Roar

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
Read the review Edit this entry  
11
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The World

The World

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
Read the review Edit this entry  
05
Va Savoir (Who Knows?)

Va Savoir (Who Knows?)

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Time Indefinite

Time Indefinite

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Persona

Persona

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rowdy Rathore

Rowdy Rathore

2012
×
Read the review Edit this entry  
01
Chennai Express

Chennai Express

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry