RSS feed for Rembrandt Q

Rembrandt Q has logged 31 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Death Wish

Death Wish

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Death of Louis XIV

The Death of Louis XIV

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Annihilation

Annihilation

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Applause

Applause

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hostel: Part II

Hostel: Part II

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hostel

Hostel

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Opera

Opera

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Inferno

Inferno

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Edit this entry  
16
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
She's Funny That Way

She's Funny That Way

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Take Care

Take Care

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Superman

Superman

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Jab We Met

Jab We Met

2007
×
★★
Edit this entry  
07
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★★
Edit this entry  
03
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★
Edit this entry  
01
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★
Edit this entry