2013

Rembrandt Q Pumpernickel Rembrandt Q Pumpernickel’s year in review

Rembrandt Q’s highest rated films

  • West Side Story

    ★★★★★

  • Upside Down

    ★★★★★

  • Margaret

    ★★★★★

  • Spider-Man 2

    ★★★★★

  • Tangled

    ★★★★½

  • This Is Not a Film

    ★★★★½

  • Possession

    ★★★★½

  • Where the Wild Things Are

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★

  • WarGames

    ★★★★

  • Vampire's Kiss

    ★★★★

  • Johnny Guitar

    ★★★★

  • Lola Montès

    ★★★★

  • The Hunger Games

    ★★★★

  • Greenberg

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 63 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

The Avengers

Jun 26

Last Film

Frances Ha

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
28 films
Adventure
20 films
Action
20 films
Sci Fi
17 films
Comedy
17 films
Romance
12 films
Thriller
10 films
Fantasy
8 films
Horror
7 films
Family
6 films
USA
51 films
France
10 films
UK
5 films
Germany
4 films
Canada
2 films
Romania
1 film
Iran
1 film
Mexico
1 film
India
1 film
Japan
1 film
English
57 films
French
11 films
German
4 films
Spanish
2 films
Portuguese
2 films
Arabic
2 films
Romanian
2 films
Albanian
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 15 Added 62

Watchlist

Stars

Directors

Rembrandt Q’s most liked review

Lola Montès

★★★★

How Is Lola Montes and its director Max Ophuls so ahead of their time? Or to put it more bitterly, how have we regressed so that his tender representations of women and significantly more thorough understanding of their unique struggles aren't the norm today?

Women are always on display in…

More reviews

Rembrandt Q’s most liked list

Best of 2010s

these are the top one hundred and five films I've seen from the 2010's according to me

unlisted: Rihanna's BBHMM, would be between Eager and Gabi on the Roof in July

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

The Wolf of Wall Street
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Under the Roofs of Paris
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2013

  • Frances Ha
  • West Side Story
  • Greenberg
  • American Hustle
  • Tokyo Story
  • Where the Wild Things Are
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Wolf of Wall Street
  • Dredd
  • Wreck-It Ralph
  • Tangled
  • Frozen
  • Upside Down
  • Margaret
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Return of the Jedi
  • Star Wars
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • The Empire Strikes Back
  • The Counselor
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • The Lair of the White Worm
  • Groundhog Day
  • WarGames
  • The Rock
  • Flesh for Frankenstein
  • Let the Right One In
  • Love Actually
  • Carrie
  • Road House
  • Only Angels Have Wings
  • Safety Last!
  • Vampire's Kiss
  • Pacific Rim
  • This Is Not a Film
  • I.Q.
  • Possession
  • White House Down
  • Iron Man 3
  • The Runaways
  • Johnny Guitar
  • Taken
  • Fruitvale Station
  • Star Trek Into Darkness
  • Code Unknown
  • Under the Roofs of Paris
  • I Married a Witch
  • Lola Montès
  • The Exterminating Angel
  • Le Plaisir
  • Le Havre
  • Freeway
  • The Great Gatsby
  • 42
  • Epic
  • Much Ado About Nothing
  • The Purge
  • Pain & Gain
  • The Hunger Games
  • Independence Day
  • Spider-Man 2
  • The Avengers

Highly rated films Rembrandt Q missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Hope
  • Prisoners
  • Bo Burnham: what.
  • The Arrested Development Documentary Project
  • An Adventure in Space and Time
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more