2016

Rembrandt Q Pumpernickel Rembrandt Q Pumpernickel’s year in review

Rembrandt Q’s highest rated films

  • Basic Instinct

    ★★★★★

  • The Fog

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Spider-Man 2

    ★★★★★

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★★

  • Moolaadé

    ★★★★★

  • Two for the Road

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • Say Anything...

    ★★★★½

  • The Matrix

    ★★★★½

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • Love & Friendship

    ★★★★½

  • Red River

    ★★★★½

  • Fast & Furious 6

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 189 Films watched
  • 15.8 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

Mountains May Depart

Jan 1

Last Film

Office

Dec 30

Featured lists

Non 2016 2016 Denouncements

Rembrandt Q Pumpernickel

The dregs of 2016, here are the worst films I watched for…

  • Don
  • Fatal Attraction
  • Aurora
  • No No: A Dockumentary
  • The Last of the Mohicans
  • The Conjuring
  • Monsieur Verdoux
  • Trial on the Road
  • Public Enemies
  • Listen Up Philip

Genres, Countries & Languages

Drama
90 films
Comedy
49 films
Thriller
47 films
Action
40 films
Adventure
28 films
Romance
27 films
Crime
27 films
Animation
23 films
Family
19 films
Mystery
18 films
USA
121 films
France
29 films
UK
23 films
Germany
12 films
Japan
11 films
Belgium
6 films
China
6 films
Canada
5 films
Australia
5 films
India
4 films
English
152 films
French
19 films
Spanish
13 films
Japanese
11 films
Russian
10 films
Chinese
9 films
German
8 films
Italian
5 films
Arabic
5 films
Cantonese
4 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Rembrandt Q’s most liked review

The Neon Demon

Can anyone confirm that Refn has actually met a person?

More reviews

Rembrandt Q’s most liked list

How to Be Popular on Letterboxd

Head east and find the first oak tree that's blossoming in spring.

Climb its branches and either find or wait for a bird to nest there.

Pluck a feather from the bird and place it in a hat that you give to the oldest living resident within 10 miles of…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Yi Yi
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Torque
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Guerrilla Radio: The Hip-Hop Struggle Under Castro

Films watched in 2016

  • Office
  • Pete's Dragon
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • La La Land
  • Things to Come
  • Wiener-Dog
  • Something Between Us
  • Curses
  • Tower
  • Café Society
  • A Train Arrives at the Station
  • The Red Turtle
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Ghostbusters
  • Why Him?
  • Office Christmas Party
  • Manchester by the Sea
  • Inner Workings
  • Moana
  • Cure
  • Zootopia
  • The Edge of Seventeen
  • Ruggles of Red Gap
  • Billy Lynn's Long Halftime Walk
  • Arrival
  • Doctor Strange
  • Moonlight
  • Modern Romance
  • The Hunger
  • Stella Dallas
  • Premium Rush
  • 22 Jump Street
  • Bad Moms
  • Nerve
  • Star Trek Beyond
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Say Anything...
  • Fatal Attraction
  • Basic Instinct
  • The Witch
  • 10 Cloverfield Lane
  • Kiss Me Deadly
  • SPL 2: A Time for Consequences
  • Lemonade
  • Sultan
  • Taxi Zum Klo
  • Mean Girls
  • Can't Hardly Wait
  • The Thing
  • The Fog
  • The Matrix
  • In a Lonely Place
  • Himiko
  • RoboCop
  • Moonrise Kingdom
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • The Neon Demon
  • Fargo
  • Three
  • The Fits
  • The Wizard of Oz
  • The Birds
  • Notorious
  • Devil in a Blue Dress
  • The Shallows
  • North by Northwest
  • Psycho
  • Piper
  • Finding Dory
  • The Conjuring 2
  • Now You See Me
  • The Conjuring
  • Pastoral: To Die in the Country
  • Hot Fuzz
  • Shaun of the Dead
  • The Lobster
  • Now You See Me 2
  • The Nice Guys
  • Sunset Song
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows
  • Spider-Man 2
  • Love & Friendship
  • High-Rise
  • The Searchers
  • Red River
  • Fast & Furious 6
  • Monsieur Verdoux
  • Fast Five
  • Damsels in Distress
  • The Princess Bride
  • They Shoot Horses, Don't They?
  • The Three Musketeers
  • Fireworks Wednesday
  • Fast Times at Ridgemont High
  • Singles
  • Love Me Tonight
  • Justin Bieber: Never Say Never
  • Fan
  • April and the Extraordinary World
  • My Golden Days
  • Everybody Wants Some!!
  • Legend of a Duel to the Death
  • Guerrilla Radio: The Hip-Hop Struggle Under Castro
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Trial on the Road
  • To Kill a Mockingbird
  • Man of Steel
  • Aurora
  • The Man Who Stole the Sun
  • Australia
  • Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot
  • Ivan the Terrible, Part I
  • Yi Yi
  • Planet Rock: The Story of Hip-Hop and the Crack Generation
  • No No: A Dockumentary
  • A River Called Titas
  • La Dolce Vita
  • The Battle of Chile - Part II
  • Girlfriends
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • The Saragossa Manuscript
  • The Battle of Chile - Part I
  • Trouble Every Day
  • Lola
  • The Long Goodbye
  • Bringing Up Baby
  • Abuse of Weakness
  • Moolaadé
  • Tomboy
  • Prologue
  • Catch It
  • The Loneliest Stoplight
  • The Short Story of a Fox and a Mouse
  • If I Was God
  • We Can't Live Without Cosmos
  • Bear Story
  • World of Tomorrow
  • Sanjay's Super Team
  • Day One
  • Stutterer
  • Everything Will Be Okay
  • Friend
  • Ave Maria
  • Too Early/Too Late
  • The Earrings of Madame de...
  • Blackhat
  • Public Enemies
  • Collateral
  • The Insider
  • Heat
  • The Last of the Mohicans
  • L.A. Takedown
  • Manhunter
  • War Horse
  • Mad Max: Fury Road
  • The Strange Little Cat
  • Manakamana
  • Hillsborough
  • A Spell to Ward Off the Darkness
  • Night Moves
  • Listen Up Philip
  • Oculus
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • The Revenant
  • Thief
  • Distant Voices, Still Lives
  • A Goofy Movie
  • WALL·E
  • My Neighbor Totoro
  • Sword of the Beast
  • The Wagoner
  • The Jericho Mile
  • Toy Soldiers
  • John Wick
  • Miami Vice
  • Torque
  • Virtuosity
  • Don
  • Inside Out
  • Two for the Road
  • Concerning Violence
  • Oh Willy...
  • In Search of the Miraculous
  • Bitter Lake
  • Kumiko, the Treasure Hunter
  • Song of the Sea
  • Wild Canaries
  • Mountains May Depart

Highly rated films Rembrandt Q missed

  • The Handmaiden
  • Black Mirror: San Junipero
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Aquarius

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more