Sort by

Anika has logged 220 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Troop Beverly Hills

Troop Beverly Hills

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Whack World

Whack World

2018
×
Edit this entry  
04
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Da Sweet Blood of Jesus

Da Sweet Blood of Jesus

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Game Night

Game Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Harvey Girls

The Harvey Girls

1946
×
★★★★
Edit this entry  
19
Flirting

Flirting

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★★
Edit this entry  
13
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Carmen Jones

Carmen Jones

1954
×
★★★½
Edit this entry  
29
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wanderlust

Wanderlust

2018
×
Edit this entry  
22
The Brave One

The Brave One

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★
Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Ladies of the Chorus

Ladies of the Chorus

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Daddy Long Legs

Daddy Long Legs

1955
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
28 Days

28 Days

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Wild Oats

Wild Oats

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
My Big Fat Greek Wedding 2

My Big Fat Greek Wedding 2

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry