Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Lonesome

Lonesome

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Rouge

Rouge

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
13
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Kingdom of the Fairies

The Kingdom of the Fairies

1903
×
★★★★★
Edit this entry  
13
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
17
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Office

Office

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Journey to the West: The Demons Strike Back

Journey to the West: The Demons Strike Back

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Journey to the West: Conquering the Demons

Journey to the West: Conquering the Demons

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Glen or Glenda

Glen or Glenda

1953
×
Edit this entry  
26
Flirting Scholar

Flirting Scholar

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Dragon Inn

Dragon Inn

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Once a Thief

Once a Thief

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Golden Swallow

Golden Swallow

1968
×
★★★½
Edit this entry  
12
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
12
My People, My Country

My People, My Country

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Yes, Madam

Yes, Madam

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tales of Beatrix Potter

Tales of Beatrix Potter

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Dream Breaker

Dream Breaker

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Our Times

Our Times

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Othello

Othello

1995
×
★★★
Edit this entry