• Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • The African Queen

    ★★½

  • An American in Paris

    ★★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Ace in the Hole

    ★★★★½

  • A Place in the Sun

    ★★★★½

  • All About Eve

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Annie Get Your Gun

    ★★★½

  • Orpheus

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★★½

  • On the Town

    ★★★½

  • Late Spring

    ★★★★★

  • Puce Moment

  • Sorrows of the Forbidden City

  • Rope

    ★★★★

  • A Foreign Affair

    ★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Spring in a Small Town

    ★★★★½

  • Dreams That Money Can Buy

    ★★★★½

  • Miracle on 34th Street

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★★½

  • Leave Her to Heaven

    ★★★★

  • The Lost Weekend

    ★★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • Spellbound

    ★★★

  • Laura

    ★★★★

  • To Have and Have Not

    ★★★½

  • Dragon Seed

    ½

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Gaslight

    ★★★★

  • Jane Eyre

    ★★½

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★★½

  • Dumbo

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★½

  • The Great Dictator

    ★★★★★

  • Waterloo Bridge

    ★★★

  • Rebecca

    ★★★★½

  • Pinocchio

    ★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Wuthering Heights

    ★★★

  • The Little Princess

    ★★★★

  • Holiday

    ★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Good Earth

    ½

  • Triumph of the Will

  • The Little Colonel

    ★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • Ecstasy

    ★★½

  • Scarface

    ★★★★

  • The Blood of a Poet

    ★★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • The Skeleton Dance

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • Lonesome

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The Infernal Cauldron

  • The Kingdom of the Fairies

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • The Reading Boy

    ★★★

  • The Lord of the Rings Collection

    ★★★★★