• Top Gun

    Top Gun

    ★★★½

    “Talk to me, Goose.”

    There are a lot of movies that can claim to be the best Dudes Rock movie of all time, but I think that title should belong to Top Gun. Nothing but Dudes Rock from start to finish. Absolutely loved it.

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

    “Farewell, my brave Hobbits. My work is now finished. Here at last, on the shores of the sea comes the end of our Fellowship. I will not say do not weep, for not all tears are an evil.”

    I was going to try and write a legitimate review of this but I’ve been crying for the last hour or so and it’s tough trying to describe how perfect it is through all that. What a masterpiece.

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

    “The battle of Helm's Deep is over; the battle for Middle Earth is about to begin.”

    Do you think Peter Jackson knew he was gonna direct the coolest thing in the world when they were filming The Battle of Helm’s Deep?

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

    “I would have followed you. My brother. My captain. My king.”

    Celebrating my birthday a little early this year with a rewatch of the best trilogy ever.

  • Men

    Men

    ★★★½

    “Why don’t you fuck off?”
    “You first.”

    What’s better than this? Guys being dudes.

  • The Bourne Legacy

    The Bourne Legacy

    ★★

    “What kind of weapon system is this guy operating?”
    “He's probably got a rifle.”
    “It's a high-powered rifle.”

    The streaming service I used to watch this kicked me back to the movies info page like 6 times, and it’s not a good movie so I should’ve just stopped trying to watch it, but dammit I simply couldn’t do that to Rachel Weisz.

  • The Bourne Ultimatum

    The Bourne Ultimatum

    ★★★

    “Jesus Christ. That’s Jason Bourne.”

    Got a little meh in the middle but still a fun time and really that’s all I was hoping for.

  • The Bourne Supremacy

    The Bourne Supremacy

    ★★★½

    “I don't suppose it would do me much good to cry for help, huh?”
    “Not much.”

    I definitely liked this better than the first one. The story, performances, and action all felt better and it made for a more enjoyable experience. Sometimes you need a good action/thriller movie in your life, and The Bourne Supremacy delivered.

  • The Bourne Identity

    The Bourne Identity

    ★★★

    “Look at what they make you give.”

    I tried to watch this a few months ago but got a little too high and passed out, so figured it was time to revisit and finish it. A fun movie but admittedly it left a bit to be desired. I liked the story, but guess I was expecting a bit more when it came to the action. Definitely interested in finishing the series now, though, so it did it’s job.

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “You hear that Mr. Anderson? That is the sound of inevitability. It is the sound of your death. Goodbye, Mr. Anderson.”
    “My name...is Neo.”

    A few observations:
    -I can see why this blew everyone’s nips off back in 1999.
    -Hugo Weaving kicks ass.
    -There was some real neat body horror stuff. When he wakes up in the pod and it’s all gooey and gross? And he’s got all those giant wires attached to him? Cool as fuck. 
    -It’s to finally see all the scenes that have been spoofed to death. 
    -Leather Keanu Reeves and Carrie-Anne Moss…hello.

  • Evil Dead II

    Evil Dead II

    ★★★★★

    “Groovy.”

    I needed to watch something light and playful to decompress after seeing the incredibly violent and gory Doctor Strange in the Multiverse of Madness yesterday, so I decided to watch this.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “This universe sucks!”

    Sam Raimi got to turn Dr. Strange into what essentially looked the Marvel version of a deadite. Stay winning, king!