Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Honest Man: The Life of R. Budd Dwyer

Honest Man: The Life of R. Budd Dwyer

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
To: Gerard

To: Gerard

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Snail and the Whale

The Snail and the Whale

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kapaemahu

Kapaemahu

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Yes-People

Yes-People

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Opera

Opera

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Genius Loci

Genius Loci

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stargirl

Stargirl

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Best Player

Best Player

2011
×
Read the review Edit this entry  
10
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
iCarly: iGo to Japan

iCarly: iGo to Japan

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Judas & Jesus

Judas & Jesus

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ashes to Ashes

Ashes to Ashes

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
This American Life - Return to the Scene of the Crime

This American Life - Return to the Scene of the Crime

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Circle

The Circle

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
This American Life: Live at BAM

This American Life: Live at BAM

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Life in a Day 2020

Life in a Day 2020

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Who: Revolution of the Daleks

Doctor Who: Revolution of the Daleks

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Agatha

Agatha

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Killing in Thy Name

Killing in Thy Name

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dracula

Dracula

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
7500

7500

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry