• BlacKkKlansman

    BlacKkKlansman

    ★★★★★

    After re-watching this Spike Lee joint, I can safely say that everything fell into place for me. Everything that I thought felt out of place on my first watch of BlacKkKlansman found a way to fit itself into the puzzle and work in the context of the film. Everything about the story and the performances and the writing kept me entertained and intrigued the entire time, and despite the fact that it's based on a true story, Lee finds every…

  • Do the Right Thing

    Do the Right Thing

    ★★★★★

    I absolutely appreciated the directorial choices Do The Right Thing made more the second time around. Because I knew where the film was going this time around, I was able to pay closer attention to every intricate detail that Spike Lee wrote into this deceptively complex narrative that is unfortunately still relevant thirty years later and has probably always been relevant to some degree. The soundtrack is iconic, the characters are all so complicated and straight-up human, and the stylistic…

  • In The Heights

    In The Heights

    ★★★★★

    Wow, wow, wow! What a night this has been! I'll be honest, this might be a smidge of a biased review partially because I had such an amazing experience with this movie. Yeah, that's right, I saw this movie a month early, and this is actually my first ever advanced screening! My college announced free passes for the movie, so I signed up for one and coincidentally ran into a friend of mine from my old high school who also…

  • The Hairdresser

    The Hairdresser

    ★★★

    Yeah, this is just a 40-second clip of a topless woman doing her hair. Nothing revolutionary or anything, but it's at the very least a charming little piece of film history that preserves a 115-year-old moment for centuries to come. It's a 40-second clip, it's not really even a short, just a homemade clip, it is what it is and I don't know what else to say about it.

    Letter Grade: B

  • The Letter Room

    The Letter Room

    ★★★½

    Woah, wait a second, that's Oscar Issac?! Poe himself?! What the heck?! I didn't even recognize him in this short and he was absolutely fantastic!!

    Anyway, onto a review of the actual short. The Letter Room contains an incredibly intriguing premise that feels like it stilts itself at first with the strange motivations of the lead character but ultimately develops into a borderline obsession short, an angle that I really appreciated from the development of the opening of this short.…

  • White Eye

    White Eye

    ★★★★

    This is an incredibly intriguing little short film in regards to how it was executed. I'm pretty sure this entire short was executed in a single fluid take, which I will ALWAYS respect filmmakers for doing because that takes a lot of planning, patience, and hard work from everyone involved to get it right. Because of that fluid take feel, you get to see the stress of these characters unfold in real-time as a situation escalates beyond what it probably…

  • Doc Martin and the Legend of the Cloutie

    Doc Martin and the Legend of the Cloutie

    ★★★

    If the first Doc Martin film is an allegory for my opinions of the first few seasons of the show -- a quirky and likable show with an intriguing cast and a story that somehow feels unique and capable of holding its own -- then the second Doc Martin film is an allegory for my opinions of the later seasons -- sequels continuing to grab straws to try and find good stories to tell with only one intriguing thing about…

  • Doc Martin

    Doc Martin

    ★★★★½

    Oh, my god, I totally watched this movie yesterday [I'm writing this review in the early morning of April 24th] and TOTALLY forgot to review it before I sat down to watch the live action short films!! That was my total bad!! Just know that I watched this between A Concerto is a Conversation and The Present with my parents and we'll move on from there, deal?

    You know what? I actually really loved this movie. Now, don't get me…

  • Two Distant Strangers

    Two Distant Strangers

    ★★★★★

    I would love to have respectful discussions about people's potentially polarizing opinions on this short because let me get this out of the way now, I am a white, cisgender, straight male. I'm not going to lie about how I felt about a film on the first watch, but I also want to be open to discussing why it may be a problematic watch in general. If I get off balance in any way with my cluelessness here, I would…

  • Feeling Through

    Feeling Through

    ★★★★½

    THANK YOU, LETTERBOXD COMMUNITY!! YOU UNDERSTAND!! I thought I was gonna glance at the reviews for this incredibly heartwarming, beautiful, and optimistic short and see a whole bunch of reviews that called it "manipulative Oscar bait" or something to that effect, and instead, I see everyone genuinely asking why there can't be short films that just hit at an emotional core every now and again without being seen as manipulative!!! THANK YOU ALL!!! In my opinion, this is the absolute…

  • The Present

    The Present

    ★★★★

    The Present is an affecting and charming short that absolutely hinges on the father-daughter chemistry, which is likable, adorable, and frankly pleasant to watch. From the get-go, you can tell this is a very loving, supportive family and you want to see the father succeed as he goes with his daughter to buy an anniversary present. The cultural discussions of the security in place at the West Bank is something that I feel like not many people here have a…

  • A Concerto Is a Conversation

    A Concerto Is a Conversation

    ★★★★★

    Look, as someone who is incredibly biased towards intriguing journalism reports like this, this is a documentary short that appeals very specifically to me. The conversation between grandson and grandfather in this short is incredibly intriguing and heartwarming, and I love the editing choice of using the classical music in the background as if it's guiding the conversation (god, I hope that's actually Kris Bowers' music). I will admit that the choice to frame the two as if they were…