Sort by

anjy 🌻 has logged 403 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Dog's Way Home

A Dog's Way Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Gift from Bob

A Christmas Gift from Bob

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★
Edit this entry  
23
Merry Madagascar

Merry Madagascar

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Happily Ever

Happily Ever

2020
×
Edit this entry  
20
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★
Edit this entry  
19
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Waiting

Waiting

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Memories Lost and Found III

Memories Lost and Found III

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Memories Lost and Found II

Memories Lost and Found II

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Memories Lost and Found

Memories Lost and Found

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ellis

Ellis

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Brüno

Brüno

2009
×
★½
Edit this entry  
27
The Secret World of Foley

The Secret World of Foley

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
About a Girl

About a Girl

2001
×
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
20
O, Hunter Heart

O, Hunter Heart

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
17 Again

17 Again

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
11
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Mr Madila

Mr Madila

2015
×
Edit this entry  
01
Demolition of a Wall

Demolition of a Wall

1896
×
Edit this entry  
01
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
01
Partie d'écarté

Partie d'écarté

1896
×
Edit this entry  
01
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
★★★½
Edit this entry  
01
Baby's Meal

Baby's Meal

1895
×
Edit this entry  
01
The Photographical Congress Arrives in Lyon

The Photographical Congress Arrives in Lyon

1895
×
Edit this entry  
01
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry