Sort by

lady bird has logged 407 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tinker Bell and the Great Fairy Rescue

Tinker Bell and the Great Fairy Rescue

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Best Years

The Best Years

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Love Letter

The Love Letter

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★½
Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Job

Good Job

2021
×
Edit this entry  
20
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
20
Milk

Milk

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★
Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★
Edit this entry  
17
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Edit this entry  
17
C'est la vie!

C'est la vie!

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
Old Fashioned

Old Fashioned

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
When I Replaced Camille

When I Replaced Camille

2017
×
Edit this entry  
10
The Uncertain Snow

The Uncertain Snow

2021
×
Edit this entry  
10
Louise

Louise

2021
×
Edit this entry  
10
Rose

Rose

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry