annabeattriz has logged 41 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Money Heist: The Phenomenon

Money Heist: The Phenomenon

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Occupant

The Occupant

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Green Book

Green Book

2018
×
Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
12
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Village

The Village

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cube Zero

Cube Zero

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Switch

The Switch

2010
×
★★
Edit this entry  
07
Cube 2: Hypercube

Cube 2: Hypercube

2002
×
★★½
Edit this entry  
06
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Rum Diary

The Rum Diary

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Cube

Cube

1997
×
★★★
Edit this entry  
03
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry