Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Marvels

The Marvels

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Daniel Howell: WE'RE ALL DOOMED!

Daniel Howell: WE'RE ALL DOOMED!

2024
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Horror Movie

The Last Horror Movie

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Collector

The Collector

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Blackening

The Blackening

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★½
Edit this entry  
19
Totally Killer

Totally Killer

2023
×
★★★½
Edit this entry  
18
Fool Me Once

Fool Me Once

2024
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Renfield

Renfield

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
06
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Marvel Studios Assembled: The Making of Loki Season 2

Marvel Studios Assembled: The Making of Loki Season 2

2023
×
Edit this entry  
01
Red, White & Royal Blue

Red, White & Royal Blue

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: The Church on Ruby Road

Doctor Who: The Church on Ruby Road

2023
×
★★★★
Edit this entry  
24
V/H/S/99

V/H/S/99

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Häxan

Häxan

1922
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
You Might Be the Killer

You Might Be the Killer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Viy

Viy

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Z

Z

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Who: The Giggle

Doctor Who: The Giggle

2023
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Who: Wild Blue Yonder

Doctor Who: Wild Blue Yonder

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Rigor Mortis

Rigor Mortis

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Medium

The Medium

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dagon

Dagon

2001
×
Read the review Edit this entry  
20
Inside

Inside

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deadstream

Deadstream

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
18
Xtro

Xtro

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The 101 Scariest Horror Movie Moments of All Time

The 101 Scariest Horror Movie Moments of All Time

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry