annaboulog has logged 281 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Shining

The Shining

1980
×
Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
23
De Drie Biggetjes

De Drie Biggetjes

×
Read the review Edit this entry  
22
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
Edit this entry  
20
Virgencita

Virgencita

2018
×
Edit this entry  
19
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
Edit this entry  
17
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
Edit this entry  
14
The World's End

The World's End

2013
×
Edit this entry  
13
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
Edit this entry  
13
Volver

Volver

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
Edit this entry  
07
Elle

Elle

2016
×
Edit this entry  
03
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
Edit this entry  
02
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Edit this entry  
30
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
Edit this entry  
29
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
Edit this entry  
28
Miss Minoes

Miss Minoes

2001
×
Edit this entry  
26
The Ascent

The Ascent

1977
×
Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
Shirley

Shirley

2020
×
Edit this entry  
16
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Being There

Being There

1979
×
Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
Edit this entry  
08
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
Edit this entry  
07
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
Edit this entry  
06
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
Edit this entry  
03
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Becoming

Becoming

2020
×
Edit this entry  
30
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
Edit this entry  
29
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chinatown

Chinatown

1974
×
Edit this entry  
25
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pay It Forward

Pay It Forward

2000
×
Edit this entry  
23
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
Edit this entry  
18
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Edit this entry  
15
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
Edit this entry