anna has logged 39 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry