samantha has logged 70 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hateship Loveship

Hateship Loveship

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hollars

The Hollars

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Trolls

Trolls

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Tourist

The Tourist

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
50/50

50/50

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Lantana

Lantana

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Trolls

Trolls

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★½
Edit this entry  
29
Masterminds

Masterminds

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Late Bloomer

The Late Bloomer

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Waiting for the Light

Waiting for the Light

1990
×
★★
Edit this entry  
30
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Way

The Way

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Five Years

The Last Five Years

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry