2018

anna anna’s year in review

anna’s highest rated films

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • Sing Street

    ★★★★★

  • Freaky Friday

    ★★★★★

  • Superbad

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Dirty Dancing

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Wildlife

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • The Haunting

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 318 Films watched
  • 26.5 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

The Greatest Showman

Jan 1

Most Watched

Mamma Mia! Here We Go Again

7 times

The Shining

5 times

Lady Bird

5 times

Last Film

Won't You Be My Neighbor?

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
159 films
Comedy
92 films
Thriller
70 films
Romance
63 films
Adventure
61 films
Action
60 films
Sci Fi
56 films
Crime
45 films
Horror
36 films
Mystery
34 films
USA
289 films
UK
74 films
France
21 films
Germany
13 films
Italy
10 films
Canada
10 films
China
8 films
Ireland
7 films
Australia
6 films
Brazil
5 films
English
313 films
French
49 films
Italian
24 films
Spanish
24 films
German
13 films
Russian
11 films
Chinese
5 films
Japanese
5 films
Latin
5 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 22

Watchlist

Stars

Directors

Crew

anna’s most liked review

Black Mirror: Hang the DJ

★★★★★

WHEN THEY’RE IN THE BATH TOGETHER AND THEY ACCIDENTALLY BUMP HEADS AND THEN KISS I WANT TO DIE WHERE CAN I GET ME A LOVE LIKE THAT

More reviews

anna’s most liked list

BAD BITCHES

I’ve wanted to make this list ever since I got Letterboxd. Here’s to all my favourite badass bitches who rule the screen.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Slender Man
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Dublin Oldschool
Average weighted rating:

2.9

Films watched in 2018

  • Won't You Be My Neighbor?
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Bumblebee
  • Mary Poppins Returns
  • Pride & Prejudice
  • Sing Street
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Love Actually
  • Sorry to Bother You
  • Stan & Ollie
  • Lizzie
  • Roma
  • Aquaman
  • Freaky Friday
  • Superbad
  • The Old Man & the Gun
  • Cam
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Sorry to Bother You
  • Home Alone
  • The Fog
  • Green Book
  • Eighth Grade
  • Ralph Breaks the Internet
  • Dirty Dancing
  • Suspiria
  • Bohemian Rhapsody
  • Black Swan
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Mickey's Twice Upon a Christmas
  • The Shining
  • The Girl in the Spider's Web
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • The Cat in the Hat
  • Suspiria
  • Pride & Prejudice
  • Wreck-It Ralph
  • Assassination Nation
  • The Grinch
  • Wildlife
  • Widows
  • Coco
  • The Florida Project
  • The Haunting
  • Some Like It Hot
  • Before Sunrise
  • Fight Club
  • First Man
  • Bohemian Rhapsody
  • Beetlejuice
  • Coraline
  • Fahrenheit 11/9
  • Bad Times at the El Royale
  • Halloween
  • Rosie
  • Bad Times at the El Royale
  • Three Identical Strangers
  • Venom
  • Rear Window
  • The Wife
  • First Man
  • Battleship Potemkin
  • Life of an American Fireman
  • Halloween
  • The Hate U Give
  • Legally Blonde
  • We Need to Talk About Kevin
  • A Star Is Born
  • Mississippi Burning
  • The Godfather: Part II
  • Black '47
  • Caché
  • A Star Is Born
  • The Big Lebowski
  • The House with a Clock in Its Walls
  • The Predator
  • The Little Stranger
  • Maniac
  • The Maltese Falcon
  • A Simple Favor
  • Mad Max: Fury Road
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • White Chicks
  • Upgrade
  • Crazy, Stupid, Love.
  • American Animals
  • Mad Max: Fury Road
  • Some Like It Hot
  • The Miseducation of Cameron Post
  • BlacKkKlansman
  • The Godfather
  • 10 Things I Hate About You
  • American Animals
  • The Nun
  • King of Thieves
  • Zootopia
  • Crazy Rich Asians
  • Lady Bird
  • The Happytime Murders
  • Yardie
  • American Hustle
  • Beware the Slenderman
  • The Breakfast Club
  • The Children Act
  • Chalet Girl
  • Slender Man
  • BlacKkKlansman
  • Mommy Dead and Dearest
  • The Skeleton Twins
  • The Spy Who Dumped Me
  • Silver Linings Playbook
  • To All the Boys I've Loved Before
  • The Festival
  • Christopher Robin
  • Heathers
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • The Devil Wears Prada
  • Unfriended: Dark Web
  • Unfriended
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • First Reformed
  • The Truman Show
  • Heathers
  • The Wolf of Wall Street
  • The Meg
  • Black Mirror: Nosedive
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Set It Up
  • Her
  • Casablanca
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Ant-Man and the Wasp
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Madagascar 3: Europe's Most Wanted
  • Bee Movie
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • United 93
  • Phantom Thread
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Searching
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Bridget Jones's Diary
  • Mamma Mia!
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mission: Impossible III
  • Pretty Woman
  • Incredibles 2
  • Mission: Impossible II
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Hereditary
  • Mission: Impossible
  • First Reformed
  • Annihilation
  • Casualties of War
  • Solo: A Star Wars Story
  • Hotel Artemis
  • Tag
  • Wind River
  • Dublin Oldschool
  • Whitney
  • Hereditary
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Revenge
  • McQueen
  • Ratatouille
  • Taxi Driver
  • Blade Runner 2049
  • The Shining
  • I, Tonya
  • Incredibles 2
  • Sicario
  • Ocean's Eight
  • Ocean's Eleven
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Thoroughbreds
  • Hereditary
  • You Were Never Really Here
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • The Departed
  • Eyes Wide Shut
  • The Shining
  • Camp Rock 2: The Final Jam
  • Lady Bird
  • Deadpool 2
  • The Breadwinner
  • Book Club
  • Tully
  • Louis Theroux: Savile
  • Rosemary's Baby
  • The Birds
  • Rebecca
  • Rear Window
  • Vertigo
  • Psycho
  • Avengers: Infinity War
  • Love, Simon
  • A Quiet Place
  • Elle

See all 318

Highly rated films anna missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Dominion
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • Springsteen On Broadway

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more