Sort by

Anna has logged 178 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Room

Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bears

Bears

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Monkey Kingdom

Monkey Kingdom

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ticky Tacky

Ticky Tacky

2014
×
★★
Edit this entry  
04
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Searchers

The Searchers

1956
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Iphigenia

Iphigenia

1977
×
★★★½
Edit this entry  
29
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Amy

Amy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★½
Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Room

Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Desire Under the Elms

Desire Under the Elms

1958
×
★★★
Edit this entry  
05
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Once

Once

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Medea

Medea

1969
×
★★★
Edit this entry  
27
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Being Elmo: A Puppeteer's Journey

Being Elmo: A Puppeteer's Journey

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Dope

Dope

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Hercules Unchained

Hercules Unchained

1959
×
½
Edit this entry  
18
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Birth of the Living Dead

Birth of the Living Dead

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★
Edit this entry  
14
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★½
Edit this entry