Sort by

anna nomaly has logged 50 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Peter and the Wolf

Peter and the Wolf

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hearts in Atlantis

Hearts in Atlantis

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Phantasm: Ravager

Phantasm: Ravager

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rockula

Rockula

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Devil to Pay

The Devil to Pay

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Haunt

Haunt

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fast Company

Fast Company

1979
×
Read the review Edit this entry  
17
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cujo

Cujo

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Krull

Krull

1983
×
Read the review Edit this entry  
04
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
My house walk-through

My house walk-through

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry