Sort by

anna has logged 430 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★
Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★
Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
20
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
18
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
15
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★
Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
14
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Fourteen

Fourteen

2019
×
Edit this entry  
11
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
11
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
30
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
28
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
26
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Edit this entry  
24
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
22
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
21
East of Eden

East of Eden

1955
×
Edit this entry  
20
On the Town

On the Town

1949
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
19
Domino

Domino

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry