Sort by

Anna has logged 35 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
28
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Edit this entry  
24
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
East of Eden

East of Eden

1955
×
Edit this entry  
20
On the Town

On the Town

1949
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Domino

Domino

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Edit this entry  
11
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Edit this entry  
10
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rue Mallet-Stevens

Rue Mallet-Stevens

1986
×
Edit this entry  
07
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Give a Girl a Break

Give a Girl a Break

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry