RSS feed for Anne
  • Martyrs

    Martyrs

    ★★★

    You'll notice that many of the bad reviews and ratings are by those who have seen the original film. Sure it's not even close in being as shocking, suspenseful and gripping as the French version; but it's not the awful film many are passing it off to be. I've read a few reviews pointing out there are no differences between the two, um. Apart from the first few scenes the films are very different; the outcomes of characters differ as…

  • Bridgend

    Bridgend

    Death Town? a nickname clearly made up by the director to sell the film.

    Those who have died were of all ages, they have not all been teenagers/young adults.

    There are a lot of worse places to live... these unfortunate events are down to personal circumstances. No cult. No serial killer. There was a time in Wales you couldn't pick up a paper/watch the news/listen to the radio without hearing about the suicides... the media were eventually gagged as some…

  • Lost River

    Lost River

    ★★★★

    Have i just watched the same movie so many disliked? each to their own i suppose... i thoroughly enjoyed it, great directorial debut from Ryan Gosling IMO.

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★½

    Very wise choice in not having Johnny Simmons in the lead role for the full feature, though this short is still great; Miles Teller suited the role better :)

  • Cub

    Cub

    ★★½

    Slow paced Belgium horror film about a group of Boy Scouts and their leaders who head into the woods on a camping trip; only to be targeted by a monster? half boy half werewolf? whatever it is, they're in danger.

    Cub offers nothing new to fans of the genre; very cliched and will remind them of numerous (better) horror movies released previously. The film it mostly reminded me of was Friday The 13th; though Cub has a lot less gore.

    For myself the ending let the film down; was pissed so little thought had gone into making it more worthwhile.

  • Escape from Tomorrow

    Escape from Tomorrow

    ★★★½

    Incredibly weird film that at times makes no sense at all. Though I couldn't help but want to watch it through to the end!!

  • Miss Violence

    Miss Violence

    ★★★★

    Extremely disturbing and unsettling to watch; especially as it built up to the ending... but dare i say it's a very well made film? however, it's not a film i will want to watch again.

    It's been a while since seeing a film that's shocked me. This is one that will stick with me *shudder*

  • Addicted

    Addicted

    ★★★★★

    This is an excellently tense psychological drama. A film worth seeing :)

    It's about a young woman coming to terms with her husband and brother-in-law being in an accident which leaves them fighting for their life's. Both are in a coma.

    However, her brother in law comes around with an identity crisis; he's her husband and it would seem that's the case when quizzed on things only her husband would know.

    The film really got me thinking and i was…

  • Macabre

    Macabre

    ★★★★

    This is a 2009 Indonesian horror movie that delivers well in shocking viewers. It's not for the weak of heart with it's extremely gory scenes. It's intense and the acting is extraordinary... one character (you'll know if you watch it) had me squirming!!

    Two newlyweds and a few friends embark on a road trip and end up giving a young lady on her own a lift home. Upon reaching her destination they are invited in to meet her mum, they hesitate at first but are persuaded.

    It's a complete gem, worth a watch...

  • Just Another Love Story

    Just Another Love Story

    ★★★★

    A film by Ole Bournedal who directed a favourite of mine Nattevagten and it's remake Nightwatch.

    The film opens with 'love scenes' that make little sense but everything comes together nicely throughout the film.

    After a car crash which leaves a young woman (Julia) in a coma, the man who feels responsible (Jonah) goes to visit her in hospital. At first he's told he can't see her due to not being family. He returns pretending he's her boyfriend not knowing…

  • The Hidden Face

    The Hidden Face

    ★★★★★

    This Spanish film is excellent if you watch it with no knowledge of what it's about; avoid trailers or reading anything about the film as it spoils the main plot.

    Stumbled across it one night, expected an average thriller judging by the cover and was blown away. Not what i expected :)

    A very unique, different, suspenseful and gripping thriller about a conductor who has experienced the sudden disappearance of his girlfriend.

    There is no gore and barely any violence; though very intense and can be claustrophobic.

  • Petals on the Wind

    Petals on the Wind

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I was expecting this to pick up where Flowers in the Attic left off… with the siblings leaving Foxworth Hall. Instead we’ve jumped ten years to the funeral of the man who took them in and treated them like they were his own.

    It’s very obvious the siblings are still hiding dark secrets, mostly the incestuous relationship between brother/sister Cathy (Rose McIver) and Christopher (Wyatt Nash). The youngest (being the surviving twin) Carrie is also still affected and burdened greatly…