Sort by

Anneka has logged 41 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twins

Twins

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brick

Brick

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Turner & Hooch

Turner & Hooch

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In Secret

In Secret

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Highball

Highball

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Falling Inn Love

Falling Inn Love

2019
×
★★
Read the review Edit this entry