Sort by

Annie has logged 87 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Z-O-M-B-I-E-S

Z-O-M-B-I-E-S

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★
Edit this entry  
11
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
Read the review Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Footloose

Footloose

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
Read the review Edit this entry  
01
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
13
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry