• Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    ★★★★

  • Don't Look Up

    ★½

  • Single All the Way

    ★★★

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • No Time to Die

    ★★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • Spencer

    ★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★

  • Belfast

    ★★½

  • Malignant

    ★★

  • The Card Counter

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • Respect

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • Old

    ★★★½

  • Pig

    ★★½

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • Benedetta

    ★★½

  • The Velvet Underground

    ★★★½

  • Annette

    ★★

  • In the Heights

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Cruella

    ★★★½

  • Those Who Wish Me Dead

    ★★★

  • Bad Trip

    ★★½

  • Long Weekend

    ★★½

  • Moxie

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Ailey

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★★

  • Let Them All Talk

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★

  • Mank

    ★★★½

  • City So Real

    ★★★★

  • Holidate

    ★★

  • Soul

    ★★★★

  • French Exit

    ★★★★★

  • Hubie Halloween

    ★★½

  • Father of the Bride Part 3 (ish)

    ★★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★★

  • Red Soil

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • MLK/FBI

    ★★★★

  • One Night in Miami...

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★

  • An American Pickle

    ★★

  • The Old Guard

    ★★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • The World to Come

    ★★★½

  • Laurel Canyon

    ★★★★

  • The High Note

    ★★★★

  • The Lovebirds

    ★★★½

  • The Half of It

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • The Photograph

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Disclosure

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★