Annie has logged 117 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Overboard

Overboard

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Laurel Canyon

Laurel Canyon

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hackers

Hackers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gramsci: Everything that Concerns People

Gramsci: Everything that Concerns People

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pig

Pig

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Respect

Respect

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Annette

Annette

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Ailey

Ailey

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Speed

Speed

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry