annie has logged 48 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
30
Yudie

Yudie

1974
×
Edit this entry  
30
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Transformation

The Transformation

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★
Edit this entry  
28
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pollyanna

Pollyanna

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Autumn Dreams

Autumn Dreams

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Edit this entry  
24
Barbie of Swan Lake

Barbie of Swan Lake

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
Inside Women Inside

Inside Women Inside

1978
×
Edit this entry  
23
Chris and Bernie

Chris and Bernie

1975
×
Read the review Edit this entry  
23
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Edit this entry  
23
Betty Tells Her Story

Betty Tells Her Story

1972
×
Read the review Edit this entry  
23
Joyce at 34

Joyce at 34

1972
×
Read the review Edit this entry  
23
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Diary of Anne Frank

The Diary of Anne Frank

1959
×
★★★½
Edit this entry  
20
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
Edit this entry  
18
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Book Club

Book Club

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tremors

Tremors

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★½
Edit this entry  
14
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★½
Edit this entry  
12
Stormy Weather

Stormy Weather

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Stay Alive

Stay Alive

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
All Over Me

All Over Me

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Step Up 2: The Streets

Step Up 2: The Streets

2008
×
Read the review Edit this entry  
02
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry