• Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker

  • The Queen's Gambit

  • Soul

    ★★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Hollywood

    ★★½

  • Defending Jacob

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • Goldman v Silverman

    ★★★★★

  • The Lighthouse: A Dark & Stormy Tale

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Bombshell

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★★

  • Les Misérables: The Staged Concert

    ★★★★★

  • A Guide to Second Date Sex

  • Seth Meyers: Lobby Baby

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★

  • True History of the Kelly Gang

    ★★★★

  • Corpus Christi

    ★★★★

  • The King

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★★

  • Anima

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Men in Black: International

  • L'Observateur

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • A Hidden Life

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★½

  • Dreamland

    ★★★

  • Swallow

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Villains

    ★★★

  • Yes, God, Yes

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

  • The Lodge

    ★★★★½

  • Honey Boy

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★

  • Native Son

    ★★★

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★

  • Les Misérables

    ★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Bohemian Rhapsody

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★

  • We Have Always Lived in the Castle

    ★★★

  • Dead in a Week (Or Your Money Back)

    ★★★★★

  • Her Smell

    ★★★★½

  • High Life

    ★★★★½