annika has logged 295 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Slam Dance

Slam Dance

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker

Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker

2020
×
Edit this entry  
28
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pride

Pride

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Richard III

Richard III

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
True Romance

True Romance

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Henry V

Henry V

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Henry V

Henry V

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Royal Ballet's The Metamorphosis

The Royal Ballet's The Metamorphosis

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
Macbeth: Shakespeare's Globe Theatre

Macbeth: Shakespeare's Globe Theatre

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry