Sort by

annika has logged 314 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Tiger Hunter

The Tiger Hunter

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Antebellum

Antebellum

2020
×
Edit this entry  
12
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eternal Beauty

Eternal Beauty

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
06
Rango

Rango

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★
Edit this entry  
28
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blacula

Blacula

1972
×
★★½
Edit this entry  
24
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Memories

Memories

1995
×
★★★
Edit this entry  
20
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Black Is King

Black Is King

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Host

Host

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Election

Election

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Read prior review Edit this entry  
12
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★
Edit this entry  
11
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Call Me

Call Me

1988
×
★★
Edit this entry  
09
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry