RSS feed for Annisa Sophia

Annisa Sophia has logged 56 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Impetigore

Impetigore

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Glorious Days

Glorious Days

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Satan's Slaves

Satan's Slaves

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Close-Knit

Close-Knit

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gundala

Gundala

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Girl Asleep

Girl Asleep

2015
×
★★
Edit this entry  
11
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
In the Absence of the Sun

In the Absence of the Sun

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Jakarta Undercover

Jakarta Undercover

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Someone's Wife in the Boat of Someone's Husband

Someone's Wife in the Boat of Someone's Husband

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
A Man and a Woman

A Man and a Woman

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Will You Be There

Will You Be There

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Two Blue Stripes

Two Blue Stripes

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Terlalu Tampan

Terlalu Tampan

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Barbi3

Barbi3

2008
×
★★½
Edit this entry  
08
Cemara's Family

Cemara's Family

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hot Young Bloods

Hot Young Bloods

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Perfect Man

The Perfect Man

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★★
Edit this entry