• Pan's Labyrinth

    Pan's Labyrinth

    ★★★★½

    Honestly, I had no idea what to expect, but I'm so mad at how long it took me to watch this movie. I loved it, from its complex plot lines to its flawed but beautiful characters. Ofelia's sense of wonder is enthralling for it's viewers and del Toro does a fantastic job at translating this character trait onto the screen.

  • Spotlight

    Spotlight

    ★★★★★

    I've watched this movie repeatedly and it just got better with the second viewing. From the score to the script to the cast, this movie is a vision of perfection.

    Telling the story of a newspaper team within the Boston Globe that exposes the hidden scandals of child rape within the Catholic Church, the script and direction of the plot never loses focus of this main goal. The actors portray their respected characters with poise, grace and a deep understanding…

  • 10 Cloverfield Lane

    10 Cloverfield Lane

    ★★★½

    overall, a pretty good movie. though I have not seen Cloverfield, this film stands on its own two feet, with the plot being easy to follow along and understand. the plot twists were intriguing and did leave me with my mouth agape during a few scenes. but the highlight of this film was its score. the score captured the tension and suspense of the events taking place to a tee, with the score alone making my heart rush. solid film but in my top one hundred? nah.

  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★★

    to those who only know Jared Leto as the Joker, watch this film immediately. Heath Ledger portrays the iconic villain of the caped crusader with so much depth and complexity that it puts all those who doubted this casting choice to shame.
    every single line that Ledger delivers on screen is iconic, with the cinematography and lighting in each scene only enhancing the Joker's menacing and psychotic presence. Ledger alongside Christian Bale is a match made by the film gods,…

  • Logan

    Logan

    ★★★★★

    I cried. Plain and simple. I'm not a crier, especially when it comes to superhero movies but man this one snuck up behind me and hit me with all the feels. The ending scene broke my heart. Dafne Keen is a stunning young talent that brought so much depth to her character that most season actors cannot bring to the big screen. This movie serves as the greatest sendoff imaginable for Hugh Jackman's dynamic and iconic character of the Wolverine and for Jackman himself, after 18 years of portraying the character on the big screen.

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★

    the best scene throughout the entire series is when Hermione and Harry are alone in the tent, when O Children starts to play on the broken and static-filled radio. Harry then takes Hermione by the hand and they begin to dance in the dim lighting, with the song playing low in the background. All their fears are diminished for a split second and Hermione's smile, along with both their goofy dances moves makes my little heart swell up with love every time.

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★★

    It is up for debated whether this is the best movie in the Harry Potter series, with Prisoner of Azkaban being in that debate for the best one. This movie just concludes the series so well, with the final scene showing Harry, Ron and Hermione watching their children on the Hogwarts Express from Platform 9 3/4 always bringing me to tears. This was the end of an era for some people who followed the books and movies from the beginning.…

  • The Edge of Seventeen

    The Edge of Seventeen

    ★★★★★

    erwin kim stole my heart. loved Nadine, her character development and the entire direction the film took displaying the life of a normal teen in modern society, but something about Erwin Kim just made me love the movie that much more.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    the soundtrack of this movie. my god. and the ending, not the one I wanted but one that was needed to show that not all dreams are picture perfect.

  • Jaws

    Jaws

    ★★★★½

    this movie made me never want to put a toe in the ocean ever again. but my god, the score is iconic and the practical effects are timeless.

  • Arrival

    Arrival

    ★★★★½

    I usually am not draw to sci-fi movies, but this one was just so damn good. The plot line, the dynamic characters, the overall linguistics lesson imbedded in the movie was amazing. AND DONT GET ME STARTED ON THE PLOT TWIST

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★★

    This movie unlocked my (and pretty much anyone who saw it) need for speed. After walking out of this film, I felt like taking a fast car with a rocking playlist and speeding down the highway towards nowhere.
    This feeling of freedom, excitement and drive for adventure is in large part due to Edgar Wright's genius playlist of songs that is woven into the action of the movie. The music not only serves as the catchy beats for the movie…